Socializujte svého psa kvalitně, v mnohém se vám to vrátí

Datum:
13.2. 13:59
Autor:
Jiřina Houžvičková

Zdroj: pixabay.com/Seaq68

Správnou socializací získáte vychovaného psa, který zapadne do psí a lidské smečky. 

zdroj: pixabay.com/lepale

Pořídili jste si štěňátko a začínáte ho určit různé povely, jako sedni, lehni, přines? I to je součástí socializace psa. Socializace začíná už s prvním mazlením. Je to dlouhý proces, ale vyplatí se vašemu čtyřnohému kamarádovi věnovat, můžete ho pak s sebou vzít kamkoliv půjdete a užijete si společné chvíle. 

Nové vjemy

Seznamte vašeho psa s co nejvíce věcmi hned od malička. Stejně jako u malého dítěte, je pro něj všechno nové. Novým věcem je třeba se naučit věřit, důvěřovat jim. Aby váš hlídač neštěkal na každé projíždějící auto, je třeba brát psa na rušnější místa, nesmí se tedy hned začít v centru, ale postupně vyhledávat hlučnější prostory. Psa uklidňujte a chvalte, vemte s sebou i nějakou odměnu. Když je pes malý,přijde nám ňafání na věci roztomilé, ovšem není dobré ho v tomto chování podporovat. 

Společnost 

Pes by nikdy neměl útočit na lidi nebo jiná zvířata, pokud se to děje, je to vina majitele. Netahejte psa od všech na vodítku pryč, pokud druhý pes není agresivní, seznamte ho, nechte je se očichat a případně i pohrát. Lidé kolem si chtějí vaše štěňátko pohladit? Dopřejte mu to. Pokud pochopí, že lidé a zvířata kteří jdou okolo, nejsou jeho nepřátelé a není třeba na ně štěkat nebo útočit, vaše socializace proběhla dobře. 

Zážitky

Jedna z nejčastějších socializací, kterou psa učíme je, aby zvládal být sám doma. Váš pes musí vědět, že se vrátíte. Nejdříve začínejte s krátkými intervaly a postupně čas prodlužujte. Po každém procesu chvalte, váš parťák lépe pochopí, že to udělal správně. Důležité zážitky, na které je třeba psa naučit, jsou například kontrola u veterináře, psí salon, pravidelná návštěva zahrádky ve vaší oblíbené hospodě a další. 

 

zdroj:pixabay.com/8777334