Tak jsme je pro vás našli. Určitě je budete znát

Datum:
21.5. 09:02
Autor:
Jana Klouparová

Tato plemena jsou všeobecně populární natolik, že pokud kohokoliv požádáte, aby si v mysli představil nějakého konkrétního psa, pravděpodobně to bude jedno z těchto pěti plemen. Jedinci zastupující nejoblíbenější rasy najdete jako nejlepší kamarády lidí, perfektní výstavní jedince i jako pracovní plemena.

 

5. Bígl

Kdo by neznal bígla? Je rozkošný, má „psí oči“, měkké rysy a je velmi přátelský svou osobností. Bígl má silné nohy, byl chován pro spolehlivý čich a následný lov, ke kterému je dále veden i dnes. Perfektní využití mají například na letištích po celém světě. Ostatně pro tento účel jsou využívání již od roku 1984, kdy americké ministerstvo zemědělství začalo Bígly používat k odhalování nelegálních potravinářských výrobků, které byly dováženy na letiště v Los Angeles. Bígl je tak úspěšný hlídač, že i dnes ho najdete na dvaceti mezinárodních letištích při vstupních kontrolách do USA.

4.Pudl

 

Pudl si drží titul nejpopulárnějšího plemene ve Spojených státech již téměř dvacet let. Mohou se zdát být primitivními, ale jsou velmi přátelští, loajální a hraví. I když jsou stylizování do fantasy účesů pro veškeré výstavy a předváděcí akce, byli původně chování, aby lovili vodní ptáky. Proto se jim srst zkracovala zejména na místech, kde by se mohla pod vodou o něco zachytit, ale byla zachována kolem kloubů a intimních orgánů, aby byl pes chráněn před studenou vodou. Jejich největším přínosem je právě jejich inteligence. O tom svědčí i využití pudlů v historii cirkusů. Jejich přátelská a hravá povaha, inteligence a „hypoalergenní“ stav z nich činí velmi žádané parťáky. 

3.  Německý ovčákI Německý ovčák již dlouhá léta sklízí velký úspěch. A to nejenom díky svému vzhledu, ale právě díky pracovité, učenlivé a oddané povaze. Rin Tin Tin, Komisař Rex a mnoho dalších vyobrazují ovčáka jako ideálního parťáka pro cokoliv. Jsou využívání jako asistenti zdravotně postižených lidí, jako policejní i vojenští psi, dále jako terapeutičtí psi, pátrací a záchranní psi, protidrogoví psi i pastevečtí psi. Ne zřídka jsou využívání jako hlídači pozemků či objektů. Jejich využití je opravdu rozsáhlé. Jsou přirozeně opatrní a proto skvěle ochrání i vás a vaši rodinu.

2. Buldok

Sice líný, zato přátelský a rozhodně nezaměnitelný vzhled přináší plemeno zvané Buldok. A pokud ještě pátráte v paměti, jak tento pes vypadá, možná vám pomůže malá nápověda seriálu „Jake a tlusťoch“. Buldok má úžasnou povahou, navzdor tomu, k čemu byl původně vyšlechtěn. Jeho původní účel byl býčí návnada. Tento anglický krvavý a krutý sport byl po čase naštěstí ze zákona zakázán a buldok přestal být brát jako pracovní plemeno. Chovatelé si dali záležet, aby do dalších chovů použili jen laskavé jedince a zachovali tak skvělou povahu těchto psů. Pro jejich stavbu těla však často toto plemeno trpí na kloubní a respirační problémy. Nadváha a nízká energie pro pohyb způsobují chrápání, plynatost a citlivost na extrémní teploty. I přesto jsou jedním z pěti nejoblíbenějších plemen na světě.

1. Labradorský retrívr

Naprosté číslo jedna ve Spojených státech i široko daleko na světě. Neuvěřitelně přátelská povaha, oddanost, láska ke své rodině a loajálnost stojí za tímto plemenem. Dobrá povaha však není jedinou silnou stránkou Labradorského retrívra. I on byl vyšlechtěn jako pracovní pes. Každý, kdo Labradora má, moc dobře ví, že bezmezně miluje vodu. Dříve totiž v Newfoundlandu a Labradoru v Kanadě, odkud pochází, doprovázeli rybáře a pomáhali s prací na lodích. Věrný Labrador pomáhal chytat ryby i vytahovat sítě a provazy. A i když už nejsou tolik využívání jako pomocníci rybářů, stejně dobře pracují jako asistenční spi pro zdravotně postižené, terapeutičtí psi i doprovodní lovečtí psi. Díky své inteligenci a příjemnému vystupování jsou skvělou volbou pro mnoho rodin. Co od něj však nemůžete čekat, že bude velkým hlídačem a ochranářem, jeho přátelská povaha se vztahuje bohužel i na zloděje.

Foto: pinterest.com


Další články