Tep psa aneb jak je na tom váš pes?

Datum:
4.8.2019 18:31
Autor:
Kateřina Lulkova

Jsou situace, okamžiky, kdy se vám nebude zdát stav vašeho psího přítele v pořádku. Především se může jednat o případy, kdy bude polehávat, zrychleně dýchat apod. Pokud si chcete být jistí, zda je tep vašeho psa v pořádku, stačí vědět, jak a kde správně spočítat jeho puls.

Tepová frekvence u psa

Tlukot srdce u psa můžete cítit na levé straně hrudníku v oblasti, kde se loket dotýká hrudníku. Jak tedy správně naměřit puls? Položte na výše uvedené místo ruku a počítejte údery za 15 sekund, ty vynásobte 4.

Je třeba vědět, že rychlost tepu se u psa mění v závislosti na nádechu a výdechu, tato nepravidelnost není nic, co by vyžadovalo odbornou pomoc.

Pokud by se vám nedařilo dobře posoudit tep na srdci, tak zkuste na stehenní tepně, která se nachází na vnitřní straně, blízko třísel. Položte na ni dva prsty a počítejte puls. Ono není vždy snadné a jednoduché nahmatat puls u vašeho psího přítele. Mnohdy i pro samotného veterináře to není jednoduchou záležitostí.

Zásadní je mít na paměti, že počet tepů závisí na velikosti psa, stejně tak i na jeho věku. U štěňat v závislosti na věku a plemeni může dosahovat tepová frekvence až 220 tepů za minutu. Jako optimální počet pro malá plemena se udává 120 až 160 úderů za minutu. Psi s hmotností nad 15 kg mají 60 až 120 úderů za minutu. Čím větší pes, tím je pomalejší jeho puls.

Příčiny změny tepové frekvence

Zrychlený tep lze naměřit i zcela zdravému psovi, jedná se zejména o případy, kdy pes byl na dlouhé procházce, absolvoval psí závod či jinou fyzickou aktivitu, jako například agility apod., stejně tak v horku neboli při vysokých venkovních teplotách, ale taktéž když má pes strach.

Pokud na psa neplatí ani jedna z výše uvedených možností, může být a zpravidla bývá impulsem onemocnění, ať už tímto je signalizována bolest, onemocnění srdce či horečnaté onemocnění. Snížený tep vykazuje pes s nervovou poruchou, po úrazovém šoku nebo pokud je podchlazený.

Pro psa je více nebezpečný nepravidelný tep, než pokud je zvýšený či snížený.