Těžcí atleti psího světa - zajímavost

Datum:
14.2. 09:00
Autor:
Josef Panocha

Co možná nevíte o historii plemene mastifů? 

Mastif patří mezi mohutná, molosoidní plemena. Molosové byli již ve starověku spojováni s hrdiny, panovníky a vojevůdci zvučných jmen. Současní dědici molosů se dělí na mastify a horské psy. Kynologové mají tendenci molosy odvozovat od černé tibetské dogy. Archeologické nálezy dokazují, že první z nich byli vyšlechtěni v Přední Asii především v Mezopotánii, kde zdejší vládci před třemi až čtyřmi tisíciletími chovali válečné psy, asyrské a jiné dogy, kterým jsou mnohá dnešní plemena velice podobná. 

Neohrožení bojovníci

Neohrožení psí bojovníci s mohutnými svalnatými těly, zkrácenými čenichy, hojnými vráskami a nevlídným výrazem sklízeli obdiv všude, kam se dostali. Jejich potomci se dosud dochovali například na Malorce, ve Francii jako bordeauxská doga nebo v Itálii pod jménem mastino napoletano. Žili i ve Španělsku, kde starošpanělští buldoci (správněji dogy) již vyhynuli. Jejich krev se stačila rozšířit po španělských državách ve Střední a Jižní Americe, odkud se vrátili prošlechtění do podoby nových plemen argentinské dogy, brazilské fily a dalších. 

Těžcí atleti z Evropy         

Středisky chovu těžkých psích atletů v Evropě proslula Anglie a Německo. Pochází odtud mastif , bulmastif, anglický buldog, německá doga, boxer i rotvajler, potomek honáckých psů římských legií.  

Chcete-li si pořídit právě mastifa anebo psa z této skupiny pečlivě svoje rozhodnutí zvažte. Jde o plemena doživotně nákladná. Snadné pořízení s nimi nebývá z hlediska výcviku. Na pováženou je i skutečnost, že se nedožívají vysokého věku.  


Další články