Toužíte po méně náročném a zdravém psím společníkovi? Porovnali jsme je od největších po nejmenší

Datum:
16.5. 09:27
Autor:
Jana Klouparová

australský honácký pes / foto pexels A. J. Spearman

 

Zdravý, odolný a zároveň rodinný pes je častým požadavkem zejména velice zaneprázdněných lidí. Spojit tyto základní body však není nemožné. Jen je vhodné vybírat z klidnějších plemen, která nepotřebují tolik výcviku, péče a přehršel aktivit.

Nemluvíme však o tom, že byste se svému psovi nevěnovali vůbec. V tomto článku jsme vybírali plemena, která jsou svojí náturou klidnější, z genetického přepodkladu zdravější a nebudou vyžadovat tolik péče.

AUSTRALSKÝ HONÁCKÝ PES

Pokud vybíráte mezi opravdu zdravými plemeny psů, abyste se vyhnuli případným operacím nebo zdravotním problémům, je australský honácký pes skvělou volbou. Tento pes má tuhý kořínek, navíc potřebuje velmi málo péče díky své krátké srsti, tzn. občas ho vyčešete, zkontrolujete délku drápů, čistotu uší a máte hotovo.

LABRADORSKÝ RETRÍVR

Doslova klidného psa k rodině najdete v labradorském retrívru. Je to skutečný přítel svých nejbližších, vyžaduje jen základní péči o srst a péči o uši, kam se jim může dostat infekce, ale jinak je to věrný a nenáročný společník.

labradorský retrívr / foto Pexels Markus Distelrath

DALMATIN

Dalmatin také patří mezi větší plemena s krátkou srstí, která vyžadují minimum údržby. Při jejich výběru dbejte na kvalitní rodokmen, protože právě zdravotní neduhy si dalmatiny nesou obvykle v genetice. Mají rádi dostatek pohybu, ale povahově jsou to klidní a přátelští psi.

IBIZSKÝ PODENCO

Zdravý a pro svou údržbu nenáročný pes je také ibizský podenco. Díky krátké srsti vás nebude často trápit vysávání chlupů a stejně tak se tento egyptský chrt řadí mezi celkově zdravá a nenáchylná plemena. Nejdéle žijící jedinci se dožívají i 14 let.

JEZEVČÍK

Hladkosrstý jezevčík rovněž vyžaduje méně péče i pozornosti. Je to skvělý společník na procházky stejně jako domácí relax. I když u nich musíte očekávat v pokročilém věku určité problémy s páteří, obvykle je jiné zdravotní problémy netrápí a dožívají se běžně i 18 let.

krátkosrstý jezevčík / foto Pexels Dominika Roseclay

ČIVAVA

Také krátkosrstá čivava vyžaduje minimum péče. Jako u všech psů, kteří mají povislé uši, je potřeba je kontrolovat a předcházet infekcím, jinak je tento psí společník zdravý a dožívá se až dvaceti let.