V Británii vzniká elitní skupina psů, kteří detekují onemocnění COVID-19

Datum:
17.10. 09:37
Autor:
Jana Klouparová

Spencer / zdroj foto: Lenscraft Photography

 

Po celém světě jsou psi trénování k rozeznání nemoci COVID-19. Stejně tak se rozhodla britská charitativní společnost Guide Dogs, která darovala tři vodící psy lékařskému týmu k práci s poznáváním virového onemocnění COVID-19.

Ivan, Maple a Spencer měli být původně vytrénovaní, jako vodící psi pro lidi se ztrátou zraku. Organizace Guide Dogs však rozhodla, že jsou pro tuto činnost nevhodní, a proto jim pozměnila kariéru. Psi plní energie s perfektně vycvičeným nosem si už prošli první čtyřtýdenní zkouškou s Medical Detection Dogs a zahájili oficiální výcvik. 

Pokud bude vše probíhat, dle očekávání a budou úspěšní, znamená to, že by tito noví rekruti mohli být nasazeni jako součást pokusu při detekování nemoci COVID-19 v rámci veřejných míst, aby tak pomohli s rychlým a neinvazivním screeningem lidí nakažených tímto druhem koronaviru, a to i přesto, že osoby zatím nevykazují žádné příznaky. Projekt detekčních psů Covid-19 je spoluprací mezi Medical Detection Dogs, London School of Hygiene & Tropical Medicine a Durham University.

Maple / zdroj foto: Lenscraft Photography

 
„Jsme neuvěřitelně vděční Guide Dogs za to, že nám dal tyto tři fantastické psy. Vyrůstali jako štěňata vodících psů a už měli spoustu zkušeností s pobytem venku na rušných veřejných místech a setkání s mnoha různými lidmi - což je pro nás obrovská výhoda,“ říká Chris Allen, vedoucí výcviku lékařských detekčních psů. „Psi tato práce opravdu baví, je to pro ně jedna velká hra,“ doplňuje Allen v rámci myšlenky, že tito psi se těší z pachových prací a pozitivního vedení a odměňování.

Tim Stafford, ředitel pro psí záležitosti ve společnosti Guide Dogs, dodává: „Organizace Guide Dogs je potěšena, že je schopna podporovat lékařské detekční psy a spolupracovat na boji proti COVID-19 touto průkopnickou prací se psy. Ačkoli byli Ivan, Maple a Spencer původně vychovávání jako vodící psi, vždy pečlivě sledujeme vývoj a individuální osobnosti našich psů, abychom zajistili, že jsou na správné životní cestě." Medical Detection Dogs dala těmto psům nový typ kariéry, která jim vyhovuje díky vysokému výdeji energie a hledání nových podnětů. Všichni jsou tak nadšeni a sledují další úžasné výsledky.