V jakém věku dítěti pořídit prvního psa, aby o něj i po pár týdnech jevilo zájem

Datum:
2.6. 20:24
Autor:
Jana Klouparová

foto: Unsplash / Alicia Jones

Vyslyšet prosby vašeho dítěte a pořídit mu nějaké zvířátko zní sice jako skvělý nápad, avšak je vhodné dobře zvážit, kolik vašemu dítěti je a zda už je psychicky dostatečně zralý například na psa.

Psychologové se shodují, že pravidelný kontakt se zvířetem je pro dítě a jeho psychiku i rozvoj velice důležitý a prospěšný. Dítě se učí zodpovědnosti, vytváří si se zvířetem přátelský vztah a odbourává tak přebytečný stres. Často se však stává, že se o zvíře ve finále starají rodiče a dítě, jakmile opadne počáteční nadšení, o zvíře nejeví žádný zájem. Jak tomu předejít a uchopit to za správný konec?

PODÍLEJTE SE NA TOM OD ZAČÁTKU SPOLEČNĚ 

Naprosto ideální je, pokud dítě vyrůstá se psem od malička. Učí se tak od svých rodičů, jak se k pejskovi chovat, že je potřeba ho pravidelně venčit, cvičit, ale také si s ním hrát. Tento vzor se mu rozhodně bude hodit do budoucna, až dostane do rukou svého prvního psa. Ztracení však nejsou ani ti, kteří s žádným zvířátkem nevyrůstali, ale teď by si ho moc přáli.

KDY POŘÍDIT SVÉMU DÍTĚTI PRVNÍHO PSA

Všeobecně se doporučuje pořídit psa nejdříve školním dětem. Právě díky tomu, že už mají povinnou školní docházku, dokážou lépe chápat, co je to „mít povinnosti“. I tak jim budete muset s některými činnostmi pomáhat, ale nakonec z toho můžete udělat společnou a zábavnou aktivitu. Můžete své dítě motivovat a jezdit s ním jednou týdně na cvičák, nebo mu láskyplně připomínat, že pejsek potřebuje naplnit misku vodou či granulemi. Určitě bude potřebovat pomoct i s výchovou psa, nicméně je nezbytné dopředu uvažovat nad tím, jaké plemeno vašemu malému psímu začátečníkovi pořídíte.

JAKÉ PLEMENO POŘÍDIT MALÉMU PEJSKAŘI

Dobře zvažte, jak velkého i náročného psa svému dítěti pořídíte. Jednak se ta péče z určité části tak jako tak převalí i na vás, nicméně pejskař začátečník by na to měl jít od lesa a úměrně svému věku i postavě. Děti z prvního stupně by mohly mít s dominantnějším ovčákem či extra aktivní border kolií starostí nad hlavu. Z větších plemen můžete uvažovat například o zlatém retrívru či labradorovi, o kolii nebo z těch menších třeba o pudlovi. Tato klidná plemena provedou vašeho malého nadšence začátky pejskaření, na které bude moc rád vzpomínat.

CO JE POTŘEBA VŽDY DŮKLADNĚ ZVÁŽIT

Nedejte na první dobrou na to, že si vaše dítě řekne o psa. Mluvte s ním o tom klidně i několik týdnů či měsíců, než se k tomu odhodláte. Je potřeba zjistit, zda jde o momentální rozmar nebo je to skutečná touha. Nadšení k pejskaření si můžete ověřit i tím, že společně zajdete do některého z okolních útulků a nabídnete se na příležitostné venčení. A až se k tomu velkému kroku odhodláte, nezapomeňte, že jste v tom s vaším dítkem společně.

 

 

zdroj info: https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyg.2018.01472/full