Váleční veteráni nachází cestu uzdravení po boku speciálně vycvičených psů

Datum:
5.6. 08:56
Autor:
Jana Klouparová

foto: Pexels / cottonbro

 

Nový projekt spojující válečné veterány a zvířata přináší léčivé benefity, které pomáhají od pocitů úzkosti, depresí a otevírají bývalým vojákům nové možnosti.

Neviditelné válečné rány, včetně posttraumatického stresu a traumatického poranění mozku mohou u válečných veteránů způsobit depresi, sociální izolaci a často bohužel vedou až k sebevraždě. Projekt Pups4Patriots pomáhá formou vazby člověk – zvíře.

Program společnosti American Humane Pups4Patriots přináší velmi kladné odezvy. Další dva váleční veteráni k sobě získali speciálně vycvičené psy a o hojivých účincích není pochyb. Zachary, který sloužil 22 let v americkém letectvu dostal fenku Winnie. 1,5letá fena labradorského retrívra pomáhá svému majiteli chodit na místa, kam by se dříve neodvážil. „Naše pouto je naprosto nerozbitné. Winnie mi doslova otevřela úplně nový svět, podnikáme výlety do Disney, do parků nebo do nákupního centra… To jsou věci, které bych nikdy před tím nemohl sám podniknout. Doufám, že i ostatní veteráni využijí tohoto programu, protože doslova zachraňuje životy,“ prozradil americký veterán.

 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by American Humane (@americanhumane)

DJ je také veteránem amerického letectva, kde strávil devět let prací pro bezpečnostní síly. Jeho novým služebním psem je Gabe, dvouletý pes Border kolie. S Gabem po boku se DJ cítí na veřejnosti mnohem pohodlněji, může svou pozornost zaměřit na něj místo na lidi. Gabe ho dokáže v pravou chvíli uklidnit.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by American Humane (@americanhumane)

 

Výzkum ukazuje, že speciálně vyškolení psi mohou snížit hladinu stresu a úzkosti, zmírnit depresi, usnadnit opětovné začlenění do společnosti a obnovit důvěru postižených veteránů. Veteránům, kteří potřebují speciálně vycvičené psy, bohužel stojí v cestě mnoho překážek, včetně dlouhých pořadníků a přemrštěných nákladů. S tím se snaží pomoct společnost American Humane, která pořádá sbírky, přednášky a mnoho dalšího na osvětu nezbytnosti této činnosti. 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by American Humane (@americanhumane)