Vědecky potvrzeno: Psi vypadají jako jejich majitelé

Datum:
29.5. 21:11
Autor:
Jana Klouparová

foto: se souhlasem Gerrarda Gethingse

 

Projekt „Mini-me“ ukazuje narcistickou tendenci a určitým způsobem i fenomén v podobnosti majitelů a jejich psů.

Zkuste si zajít do parku a rozhlídnout se kolem sebe, co uvidíte? Vousatý muž s podobně zarostlým psem možná právě kráčí k holiči, drsně vyhlížející mladý muž je po boku svého buldoka hluboce zadumaný nebo třeba atletický běžec se svým afgánským chrtem probíhají parkem s lehkostí pozoruhodnou.

 

foto: se souhlasem Gerrarda Gethingse

 

Proč si lidé vybírají psa, který se jim nejvíce podobá? Odpověď není úplně jasná, avšak o úplnou náhodu také nejde. Autor projektu „mini-me“ David Robson zastává názor, že si podvědomě vybíráme psi, kteří nám mohou dát intenzivní vazbu.

Michael Roy z Kalifornské univerzity v San Diegu byl jedním z prvních psychologů, kteří tuto myšlenku zkoumali. Při návštěvě tří psích parků, vyfotografoval psi a jejich majitele samostatně a poté požádal skupinu účastníků, aby si stoupli ke svým psům. Navzdory dalším podnětům zjistil, že byl s rozumnou přesností schopen zjistit, kdo s kým žil. Pokus od té doby mnohokrát zopakoval nejenom on, ale také spoustu dalších psychologů a kynologů. Důležité je také zmínit, že ne každý majitel buldoka bude vypadat jako jeho pes. Může se však jednat u mírnou, a přesto určující podobu.

 

foto: se souhlasem Gerrarda Gethingse

 

Ženy s dlouhými vlasy také často preferují psy s dlouhými uši a poddajnou srstí, vedle nich silnější lidé pak mají tendenci mít těžší psy. Podobnost mezi majitelem a psem se však může projevovat i v mnohem jemnějších rysech, jako jsou malé rozdíly ve tvaru očí.

Jednou z malá hypotéz je i to, že pes lépe zapadne mezi členy rodiny, když se jim v něčem podobá. Rodina má o to silnější vazbu. Někteří psychologové se přesto domnívají, že by mohlo jít o zakořeněné způsoby, jak si hledáme přátelé. Na základě toho pak upřednostňujeme vše, co vypadá alespoň trochu jako my.

 

foto: se souhlasem Gerrarda Gethingse

 

Podobnost můžeme hledat nejenom ve vzhledu, ale také v povahových rysech a naší osobnosti. Podle toho, zda jste extrovert upřednostníte s největší pravděpodobností jiné plemeno než introverti. Vlastností máme spoustu a stejně tak lze měřit to, co nás spojuje s našimi psi. Ať tak nebo tak, my víme nejlépe, co nás k nim táhne.

foto: se souhlasem Gerrarda Gethingse