Velký pyrenejský pes je strážce stáda, ale i rodinný pes

Datum:
19.4.2022 20:55
Autor:
Jiřina Houžvičková

foto: pixabay.com/aprilsuzi

Velký pyrenejský pes byl vyšlechtěný jako strážce stáda. Chránil ovce před hrozbami, včetně krádeží a predátorů. Je to rodinný společník, který je mimořádně oddaný a má ochranářské pudy. 

HISTORIE 

Velký pyrenejský pes je pravděpodobně vyšlechtěn z horských ovčáckých psů ve střední Asii. Jak dokládají fosilní pozůstatky, byli tito psi přeneseny do pohoří Pyrenejí v jižní Francii někdy mezi 1800 až 1000 př.n.l. Byli vyšlechtěni jako strážci ovcí a domova. Během 17. století jej přijali francouzští králové a šlechtici. Do USA se dostali až v roce 1824 generálem Lafayettem. 

PÉČE

Pyrenejský pes má dlouhou, hustou vnější srst, která je především bílá a poněkud hrubá, s měkkou, vlnitou podsadou. Toto plemeno vyžaduje rutinní péči o srst, zejména kartáčování jednou, nebo dvakrát týdně vám pomůže zkrotit vysokou míru línání. Jejich srst nemá tendenci matovat, ale kartáčování pomůže zabránit volnému odpadávání velkého množství chlupů. Vzhledem k velikosti psa se chlupům na oblečení a v bytě nevyhnete. Jejich srst přirozeně pouští nečistoty, takže koupání není často vyžadováno. Zvláštní pozornost ovšem věnujte vystavení vysokým teplotám, protože se plemeno může snadno přehřát. Nedoporučuje se srst zastřihovat, nebo holit, protože chrání psa před sluncem. 

Jelikož mají silnou chuť pracovat a chránit, potřebují denně dostatek pohybu. Nejlépe jim je na oplocené zahradě, kde se mohou volně pohybovat a hlídkovat. 

foto: pixabay.com/jathomas

CHARAKTERISTIKA

Pyrenejský pes potřebuje trávit čas se svou rodinou, jinak se mohou začít nudit a ničit věci. Chovatelé je nedoporučují nechávat venku, pokud není rodina doma, protože se mohou pokusit o útěk a pronásledovat hrozící nebezpečí. Jsou to inteligentní, ale nezávislí hlídací psi a jejich výcvik může být obtížný. Potřebují důslednost a jsou lepší ke zkušeným pejskařům. Socializace je velmi důležitá, protože jsou přirozeně podezřívaví vůči nově příchozím. Mají bystrý sluch a rádi štěkají, upozorní vás i celé okolí na každého vetřelce. Toto plemeno je oddané dětem své rodiny a je milující rodinný pes. Mohou být až příliš ochranitelský vůči dětem. 

foto: pixabay.com/Liesl14

zdroj informací: thesprucepets.com/JENNA STREGOWSKI