Viry a bakterie přenosné ze člověka na psa a naopak

Datum:
3.2. 10:17
Autor:
Jana Klouparová

I když se to může zdát lehce zvláštní, opravdu pes může chytit chřipku od svého majitele. Jestliže k tomu dojde, příznaky, které vás na to upozorní mohou být malátnost psa, únava i suchý, dráždivý kašel. Chřipka u psů se odborně nazývá paraintluenza a neměli byste ji podceňovat, může se z ní vyklubat i zápal plic čtyřnohého kamaráda. Virus paraintluenzy se šíří vzduchem, proto ho váš psí kamarád snadno chytí i od jiného psa, například na cvičáku, v parku, nebo ve větší skupině psů.

 

Nemoci přenosné ze psa na člověka se odborně nazývají zoonózy a je jich téměř 150, které nám naši mazlíčky mohou předat. Nevyskytují se však všechny u nás. Mezi ně můžeme zařadit snad asi nejznámější onemocnění vzteklinu. Vzteklina je virové onemocnění, které je velmi nebezpečné a díky povinnému očkování zvířat, se u nás již delší dobu nevyskytuje. Virus je vylučován slinami, a na člověka se přenáší pokousáním vzteklým zvířetem. Onemocnění u člověka pak probíhá zprvu jako běžná chřipka, která se stupňuje, až dochází k závažným problémům ovlivňujícím nervovou soustavu.

 

Od psa také může člověk chytit parazita zvaného Lavrální toxokaróza, neboli škrkavku. Jedná se o nákazu vajíčky škrkavky rodu Toxokara, ke kterému dochází jejich pozřením. Najdeme je na neumyté zelenině nebo například v pískovišti či při práci na zahradě v půdě. Škrkavky obsahuje i trus štěňat a mladých psů.

 

Přenést na člověka může pes například i bakteriální onemocnění zvané Leptospiróza. To sice není tak časté, ale několikrát bylo u lidí zjištěno. Nejčastěji je pes chytne, když se napije z kaluže. Pes má následně zdravotní problémy s ledvinami nebo s cévními stěnami. U lidí pak způsobuje nemoc jater doprovázenou i žloutenkou, která je pro lidi nebezpečná.

foto: pexels.com