Víte, jak správně a proč odčervovat? Nedostatečné odčervení ohrožuje nejen psa

Datum:
11.9.2019 13:25
Autor:
Kateřina Lulkova

Odčervování od štěněte

Pravděpodobnost nákazy parazity je v období od narození štěňat značně vysoká dosahující až devadesáti pěti procent. Většina štěňat se rodí již s vnitřními parazity či se jimi brzy po narození nakazí prostřednictvím mateřského mléka, což je přirozený proces u zvířat. U štěňat je nutné provádět odčervení celého vrhu. Zásadní je pravidelné odčervování. Doporučený interval je každé dva týdny do stáří tří měsíců. Poté každé tři měsíce do jednoho roku psa. Opakování je důležité. Při zanedbání či opomenutí této záležitosti může dojít i k úhynu štěněte. Odčervuje se pastou určenou pro štěňata.

Proč odčervovat dospělého psa

Dospělý pes by měl být odčerven minimálně 2x za rok. Dávno neplatí, že psa je nutné odčervit jen v případě, když vidíme parazity v jeho trusu. Není pravdou, že pes držený doma, se kterým nechodíme na procházky, neboť se venčí na zahradě, nemůže chytit vnitřního parazita. Pes může být napaden vnitřními parazity, přestože jeho trus na pohled je čistý. Parazité nežijí jen ve střevech.

Je pravdou, že zvýšené riziko je u psů loveckých, psů požírajících výkaly, krmenými syrovým masem. Zde je nutné odčervovat více jak 2x za rok. I když menší riziko naopak je u psů chovaných v omezeném či pouze ve vlastním prostoru, psi chovaní na pozemku bez přístupu jiných zvířat apod. U těchto psů postačí odčervení 2x do roka.

Základem je pravidelné – preventivní odčervování

Pouze pravidelným, včasným a správně provedeným odčervením chráníte svého psího kamaráda více, než se můžete domnívat. A co více, zároveň se jedná o ochranu okolí, tj. i dětí. Při zanedbaném či nedostatečném odčervení dochází k ohrožení samotného zvířete, ale také životního prostředí nás všech.

Účelem odčervování je likvidace přítomných vnitřních parazitů a eliminace jejich množení. Je třeba mít na paměti, že žádný odčervovací prostředek nemůže organismus uchránit před reinvazí. Proto je zapotřebí odčervovat pravidelně.

Záškodníci v podobě vnitřních parazitů

Pokud psa nebudete odčervovat, může to mít velmi negativní následky. Kromě typických příznaků, jako jsou trávicí potíže, zvracení, průjem, apatie, hubnutí, dehydratace, dýchací obtíže, tak rovněž se jedná o další vážné symptomy, jako je nekvalitní matná srst, vypadávání srsti, kožní poruchy, tvorba boláků, mokvajících ran apod.