Vodící fenka Roselle zachránila desítky životů, na její počest byla napsána kniha

Datum:
30.5. 11:06
Autor:
Jana Klouparová

foto: getty images

 

Na chvíli se zastavte a zkuste si tento neobyčejný a skutečný příběh představit. Hlavní roli v něm hraje nevidomý majitel Michael Hingson a jeho velmi odvážná fenka Roselle, která zachránila na tři desítky lidí z hořící budovy.

Tento výjimečný příběh se odehrává 11. září 2001, kdy se Michael Hingson nacházel v 78. poschodí Světového obchodního centra v New Yorku, kam chodil každý den do práce i se svým vodícím psem. Poté co do budovy narazilo o 15 pater výš letadlo a Michael měl u sebe pouze svou fenku, tušil, že je to jeho konec a fenku vypustil z vodítka, aby se zachránila. Roselle však klidně pomohla Hingsonovi na schodiště B, navzdory kouři, zmatku a hluku, který ji obklopoval, jak její majitel později popisuje ve své knize. 

Příběh Michaela Hingsona a jeho věrné a oddané Roselle i dnes dojímá lidi po celém světě. Z hořící budovy totiž dokázala vyvést nejenom svého majitele, ale ještě 30 dalších osob, které vedla po 1 463 schodech ven z věže, a to bez jakéhokoliv speciálního výcviku. „Zatímco všichni utíkali v panice, Roselle se plně soustředila na svou práci, a to i přesto, že kolem nás padaly trosky, Roselle zůstala klidná,“ píše v knize Hingson. Poté Roselle odvedla svého majitele do bezpečí stanice metra, kde dále pomáhali ženě, kterou oslepily padající trosky. Jakmile dorazili domů, Roselle si začala hrát se svou vysloužilou předchůdkyní vodícího psa Linnie, jako by se nic důležitého nestalo. 

Na počest této odvážné fenky, která do záchrany lidí dala vše, co mohla, napsal Hingson knihu, která se jmenuje „Roselle, pes, který mě zachránil". Každá stránka vás vtáhne do příběhu, ve kterém si zamilujete Roselle, která se panicky bála bouřek, a přesto dokázala i v tom největším hluku zachraňovat lidské životy, stejně jako vám bude inspirací Michael Hingson, který se sice narodil jako nevidomý, ale rozhodl se, že to mu nezabrání naplnit si své sny. Už jako malý dokázal jezdit městečkem Palmdale na kole, později získat vysokoškolský diplom z fyziky, oženit se a dlouhé roky pracovat jako regionální manažer prodeje v New Yorku.

Dnes žije Michael Hingson se svou manželkou Karen v San Francisco Bay i s jejich dvěma vodícími fenkami Africou a Fantasiou a s jejich kocourem Sherlockem.