Vše, co potřebujete vědět o období hárání

Datum:
10.10.2019 09:31
Autor:
Josef Panocha

 

 

 

Co je to hárání

Obdobím hárání označujeme plodnou fázi pohlavního cyklu fenky. V těle dochází k uvolnění hormonů, pod jejichž vlivem se náhle mění chování fenky. Nástup pohlavní zralosti se liší dle jednotlivých plemen. U malých a středně velkých plemen hárání nastupuje mezi  7. - 9. měsícem, u větších plemen se s prvním háráním setkáme později, a to mezi 10. - 12. měsícem života.  Obecně je možné říci, že se hárání dostavuje dvakrát do roka. U velkých plemen se interval zkracuje. Z biologického hlediska je možné celé období hárání rozdělit do několika fází.

První fáze hárání

První fází hárání je možné označit prvních deset dní. U fenky dochází ke zvětšení vulvy, zduřuje se sliznice dělohy a fenka si intenzivně olizuje vnější pohlavní orgány. V tomto období se také dostavuje krvácení. Zpočátku má výtok světlou barvu, později se objevuje výtok krvavý až hnědý. Fenka začíná být středem zájmu pejsků z celého okolí, ale v této fázi pohlavního cyklu je odmítá.

Druhá fáze hárání

Mezi 10. - 23. dnem fenka ovuluje a krvácení postupně slábne. V tomto období je fenka svolná k oplodnění a chovatelé, kteří nechtějí štěňata, musí fenku extrémně hlídat. Veterinář je schopen pomocí testu určit, zda fenka prochází obdobím ovulace.

Pozdní období hárání

Ke konci hárání již fenka přestává být pro pejsky zajímavá a oplodnění je málo pravděpodobné. Pokud však k oplodnění během hárání došlo, nastává období březosti. To trvá přibližně 58 - 67 dní.

  

Jak o fenku pečovat?

U pejsků žijících v bytě je období hárání problematické zejména z důvodu ušpinění bytu. Kapky krve na podlaze, sedačce, koberci jen stěží vyčistíme, proto je vhodné používat ochranné pomůcky. Ideální pomůckou jsou hárací kalhotky vyrobené z prodyšné bavlny.

 

Článek vznikl ve spolupráci se specialisty z obchodu Vsepropejska.cz.