Vypadávání srsti u psů

Datum:
16.4.2022 14:25
Autor:
Jiřina Houžvičková

foto: pixabay.com/Couleur

Nepořádek psích chlupů může stačit k tomu, aby se majitelé psů zbláznili. Všichni psi do určité míry línají, s výjimkou zcela bezsrstých psů. Některá plemena tzv. hypoalergenní vrhají velmi málo, zatímco jiná vrhají velké množství chlupů. 

CELOROČNÍ LÍNÁNÍ 

Všem zvířatům pravidelně padají chlupy. To je součástí přirozeného cyklu. Všechny vlasové stonky procházejí fázemi růstu a vypadávání. Fáze ovlivňují rychlost růstu srsti a budou se lišit podle plemene, věku, hormonů, prostředí a celkového zdraví psa. Tyto faktory také přispívají k délce a struktuře vlasů, ačkoli genetika je převládajícím faktorem. Psi s neustále rostoucí srstí, jako jsou pudlove a jorkšíři, mají chlupy s delší životností a velmi málo línají. Na druhou stranu psi jako labrador a husky mají kratší životnost srsti a bohatší podsadu, což vede k většímu línání. 

foto:pixabay.com/glacika56

SEZÓNA LÍNÁNÍ 

Obecně platí, že většina psů během jara a na podzim více líná. Většina psů má srst složenou ze dvou částí, z podsady a krycí vrstvy. Sezónní úbytek nastává z důsledku změny teploty. Když se oteplí, psi svlékají staré zimní podsady, aby uvolnili místo pro lehčí letní srst. Poté, když se opět začne ochlazovat, psi svlékají svou lehčí podsadu a na zimu jim narůstají silnější a teplejší chlupy. 

Ne všechny typy srsti jsou ovlivněny teplotními změnami stejně. Například psi jako Bišonci a Shih tzu mají méně podsady, takže méně línají, když se mění roční období. Starou srst je třeba ještě odstranit stříháním psů. Pravidelné kartáčování je důležité pro všechny typy srsti. 

DALŠÍ DŮVODY 

Zdraví vašeho psa může také ovlivnit rychlost línání, takže je důležité vzít na vědomí nevysvětlitelné nadměrné línání. Kožní problémy, endokrinní onemocnění, nedostatek živin nebo vitamínů a další poruchy mohou způsobit nadměrné línání, nebo změnit rychlost růstu. Pak je třeba tento problém řešit s veterinářem. 

ZÍSKEJTE KONTROLU 

Neexistuje způsob, jak úplně zastavit línání. Je to zdravý a přirozený proces, který je pro psy nezbytný. Holení psa není dobrý nápad, protože to narušit přirozený samoochlazovací a samozahřívací mechanismus vašeho psa. Jediný způsob jak zmírnit množství chlupů na podlaze je pravidelné vyčesávání. 

foto: pixabay.com/furry_portraits