Welsh corgi pembroke oblíbené plemeno královny Alžběty II.

Datum:
13.12.2021 20:22
Autor:
Jiřina Houžvičková

foto: pixabay.com/ozsvathcsilla

Malý až středně velký pastevecký pes nízkého vzrůstu s robustní postavou. Pembroke, známý pro své nízko posazené tělo, velké vztyčené uši a zavalitý ocas, je také skvělým společníkem. Plemeno je velmi inteligentní, aktivní a loajální. Toto plemeno a Cardigan Welsh corgi jsou často zaměňováni, přestože jde o samostatná plemena. Pembroke mají o něco menší stavbu těla, uši jsou špičatější a mají krátké zavalité ocasy. 

HISTORIE

Teorie o původu se mezi odborníky liší, ale obecně se má za to, že toto plemeno sahá až do doby kolem 10. století. Jedna z teorií říká, že předci plemene byli převezeni do Walesu vlámskými tkalci. Další teorie naznačuje, že mohou pocházet ze švédského Vallhunda. Ať tak či ona, jsou součástí života ve Walesu již více než 1000 let. Pembroke byli vyvinuty ve Wlsu, kde byli používáni jako pastevečtí, hlídací a společenští psi. Královna Alžběta II. je majitelkou Pembroke Welsh corgi od té doby, co jí její otec v roce 1933 jednoho daroval. V Buckinghamském paláci mají zvláštní místo. Někteří Pembroke se rodí pouze s pahýlem ocasu. Tradičně měli své ocasy kupírované, protože díky tomu byl pracovní pes osvobozen od daně jako pes domácí. Kupírování není u výstavních psů ve Spojeném království vyžadováno a v mnoha zemích je dokonce zakázáno. 

foto: pixabay.com/ElfinFox

PÉČE

Má středně dlouhou srst s krátkou podsadou. Plemeno má tendenci pouštět značné množství srsti a to jak denně, tak sezoně. Rutinní péče je nezbytná a spočívá hlavně v kartáčování vlasů jednou nebo dvakrát týdně. Během línání se kartáčování doporučuje denně. Koupání může pomoci kontrolovat línání. Dobrou zprávou je, že jejich srst je odolná vůči povětrnostním vlivům. Inteligentní a pracovitý Pembroke vyniká při pasení a většině psích sportů. Toto plemeno vyžaduje pravidelný pohyb. Protože touží po aktivitách a výzvách, školení je absolutní nutností. Včasná socializace je pro corgis dobrá, protože mají tendenci být přirozeně rezervování vůči cizím lidem. Tato vlastnost z nich dělá dobré hlídací psy, ale je třeba se vyvarovat přílišné bázlivosti. 

zdroj informací: thesprucepets.com/JENNA STREGOWSKI

foto: pixabay.com/ElfinFox