Z retro policejního autobusu se stala veterinární klinika pro toulavá zvířata

Datum:
20.10. 21:45
Autor:
Jana Klouparová

 

zdroj: FourPaws

 

4. října tomu bylo dvacet let, co se z retro policejního autobusu stala první mobilní veterinární klinika. Šlo o pilotní projekt, který upoutal velkou pozornost, dnes tento autobus můžeme nazvat průkopníkem mobilních klinik pro zvířata, které se nyní používají po celém světě.

Toulavá klinika FOUR PAWS, kterou založili Josef Pfabigan a Heli Dungler slaví dvacáté narozeniny. Na Světový den zvířat byla „oprášena“ a otevřena jako muzeum. „Zřízení stacionárních veterinárních klinik v Rumunsku bylo v 90. letech skutečnou výzvou," vzpomíná na začátky generální ředitel FOUR PAWS Josef Pfabigan.  „Chyběla struktura a zejména mimo velká města bylo utrpení toulavých zvířat obrovské. Proto jsme dostali nápad vyvinout první mobilní veterinární kliniku."

zdroj: FourPaws

 

Přestavba starého policejního autobusu nebyla snadná záležitost a kamarádům chyběli v tomto ohledu zkušenosti, nebáli se však uchopit situaci do vlastních rukou. Heli Dungler se vyznačoval velkým nasazením a kreativitou, což organizaci posouvalo rychle dál. Organizace zabývající se kvalitními podmínkami pro život zvířat funguje do dnes, jeden ze zakladatelů Heli Dungler však nečekaně zemřel v lednu 2020, a proto organizaci FOUR PAWS dále vede sám Josef Pfabigan.

 

zdroj: FourPaws

 

Pilotní projekt z roku 1999, coby klinika pro toulavé psy a také mobilní kastrační sál se nyní používá také při záchraně medvědů a divokých zvířat vůbec.

„Autobus byl retro už tehdy a ve skutečnosti měl hodně koroze, ale přesto jsme do projektu investovali spoustu vášně a také financí," říká Josef Pfabigan. „Uvnitř jsme jej vybavili podle nejnovějších vědeckých standardů a exteriér nám pomohla navrhnout jedna společnost. Na zadní straně do dnes stojí nápis Jednoduše to nejlepší pro zvířata. Naším cílem vždy bylo vytvořit důstojné životní podmínky zvířatům.“

Ani úřady si tehdy nevěděly rady, jak klasifikovat tento projekt a jak ho zapsat. Nakonec se podařilo autobus zaregistrovat ve Vídni a vyrazit s ním směr Bukurešť. Josef Pfabigan, Heli Dungler a veterinář Amir Khalil cestovali několik dní, vůz testovali i na úzkých polních cestách, dokud nebyli schopni v prosinci 1999 představit veterinární kliniku vysoce postaveným ministrům, místním politikům a starostovi v Bukurešti, aby retro autobus „Mamai“ mohl zahájit svoji službu.

zdroj: FourPaws

 

Autobus se láskyplně jmenuje „Mamai“, což v překladu znamená Babička a nachází se v Bukurešti jako muzeum před útulkem pro zvířata FOUR PAWS Speranta. Retro autobus je plný vzpomínek, v průběhu let byla mobilní klinika používána na více než 23 místech. Již v roce 1999 pracovalo FOUR PAWS s jemnou metodou Catch-Neuter-Return.

Toulavá zvířata jsou opatrně chycena, vykastrována a poté, jakmile jsou zahojena a uzdravena, vypuštěna zpět na své území. Tento proces zaručuje humánní způsob, jak omezit zbloudilou populaci v Rumunsku. Od první kastrace uběhlo dvacet let práce věnovaných dobrým životním podmínkám zvířat, kdy bylo lékařsky ošetřeno a kastrováno 100 000 psů a koček. Mezitím byla také vyvinuta metoda Catch-Neuter-Return i zaveden očkovací program.

zdroj: FourPaws

 

 

Organizace FOUR PAWS má v dnešní době v provozu moderní mobilní i stacionární kliniky, ale starý retro autobus „Mamai“ bude připomínkou vášně, kterou organizace pro pomoc a ochranu potřebných zvířat vždy měla.