Záchranářská kynologie je v kurzu

Datum:
20.2.2019 07:16
Autor:
Leier Václav

Dovednosti psů využívají složky záchranného systému. 

Použití psů pro záchranářství je závislé na jejich kvalitách, stupni výcviku a připravenosti. Zbytečně se neříká, že pes má takovou hodnotu jakou z něho udělá jeho psovod. Nedivte se! Pes a jeho psovod tvoří tým. Zřejmé to není jen při nasazení v náročných podmínkách následků živelních katastrof, kde nesehrává roli pouze znalost podmíněných a nepodmíněných podnětů, reflexů a instinktů psa.

 

Dobře vycvičený pes je nenahraditelným pomocníkem nejen k vyhledávání osob zavalených v sutinách domů. Psi jsou nasazováni k zjišťování výbušnin, odhalování přítomnosti akcelerantů, zbytků hořlavých látek po požárech, ale třeba i úniku plynu. V zahraničí jsou někteří psi vycvičeni i k nošení videokamery, díky níž má psovod možnost vidět to, co v dané chvíli vidí pes. Při oznámení o uložení nástražného výbušného systému má psovod možnost sledovat psem prozkoumávaný objekt či prostor. Takto vycvičené psy využívají především pyrotechnici a zásahové jednotky v boji s terorismem.

Terorismus! O jeho existenci prakticky slyšíme denně. Méně už o tom, že do programu ATF v rámci mezinárodního boje s terorismem zabývajícím se vyhledáváním zbraní, výbušnin a nástražných výbušných systémů jsou přímo zapojeni i vynikající služební psi z Česka. Že jejich speciální deseti denní výcvikový program probíhá v  USA ve Virginii. Výcvik instruktorů tady trvá dokonce šestnáct týdnů. Chcete vědět proč? Specialisté tvrdí, že podmínky pro cílevědomou a systematickou přípravu speciálně cvičených psů jsou stejně důležité jako vyspělost a zkušenost kynologa. 

Ukazuje se, že ve světě narůstajících hrozeb mimořádných událostí a přírodních katastrof se už modlit nestačí. Je jasné že záchranářská kynologie je v kurzu. Nabírá na váze i svém opodstatnění. U nás se s ohledem na svou specifiku prioritně řeší v rámci integrovaného záchranného systému především využitím jiných složek IZS, které se aktivně zabývají záchranářskou kynologií. Viditelná snaha výcviku a využívání psů u ozbrojených složek státu, městských policií a civilních bezpečnostních služeb založená na vzájemné spolupráci přináší ovoce ku prospěchu naší armády, Policie ČR, HZS ČR, celníků, vězeňské služby, potažmo celé kynologie. 

Svým dílem k tomu nepochybně přispívá i TART sdružující profesionální a amatérské psovody, kteří se zabývají služebním výcvikem psů.