Základní výcvik, které by mělo mít každé štěně.

Datum:
27.5. 14:04
Autor:
Jiřina Houžvičková

foto: unsplash.com/hannah grace

 

Pořídili jste si štěně a nevíte kdy a s čím začít? Začněte co nejdříve, důležitý je řád a pravidelnost.

foto: unsplash.com/Stephanie Cook

 

Štěňata jsou zvídavá a neuvěřitelně šikovná na učení nových věcí. Neberou to jako povinnost, ale jako společně strávený čas a hru. Výcvik u každého psa je velmi důležitý, abyste předešli špatnému chování v dospělosti, kdy už se návyky mění hůře. Dopřejte novému členovi vaší domácnosti  jasný řád a pravidla, díky kterému bude vědět, kde je jeho místo v rodině. 

STŮJTE SI ZA SVÝM NÁZOREM

Jakmile se jednou rozhodnete, co si pes smí a nesmí dovolit, je třeba si za svým názorem stát. Psi jsou velmi inteligentní a vychytralí. Takže pokud jednou povolíte a podlehnete jeho smutným očím, pravděpodobně vás čeká velmi těžká cesta. Psa tím také můžete zmást, nedokáže pochopit, proč jednou danou věc mohl dělat a podruhé už ne. 

JASNÉ PŘÍKAZY 

Ačkoliv bereme psy jako své parťáky, nemůžeme od nich čekat, že nám budou ve všem rozumět. Vyberte si jasná pojmenování k příkazům a neměňte je. Například dáte jasný povel k noze, místo toho, abyste psovi složitě vysvětlovali, že chcete, aby přišel k vám a sedl si u vaší nohy. 

PODMÍNKY K VÝCVIKU 

Nedá se přesně určit, kdy je vhodná chvíle k výcviku. Je třeba přihlížet i k náladě a stavu psa. Rozhodně není dobré začínat ve chvíli, kdy je pes příliš rozrušený, unavený, nebo zabraný do jiné aktivity. Každý výcvik ulehčí odměny. Pes si velmi rychle spojí, že za splněný příkaz dostane odměnu. 

CO BY MĚL UMĚT KAŽDÝ PES?

Co přesně se rozhodnete psa naučit, záleží jen a jen na vás. Samozřejmě je třeba přihlédnout k druhu plemene, využití psa a další. Ale základní výcvik, by měl absolvovat každý pes. Ptáte se co všechno zahrnuje? Možná jsou to úkony, které jste považovali za samozřejmost, ale bohužel ne každý pes je zvládá.

ČISTOTNOST -  První co by měl pes zvládnout je čistotnost. Dopřejte mu pravidelné venčení a velkou trpělivost. 

VYCHÁZKY - Teď sice nemáte problém vzít drobečka na ruku a nevadí vám, že zlehka tahá vodítko, ovšem do budoucna by to mohl být velký problém. U psů na vodítku je třeba nedovolit psovi tahat. A pokud chcete mít psa venku na volno, musí vás poslechnout na přivolání a držet se ve vaší blízkosti. 

ČEKAT A BÝT SÁM - I když se snažíte trávit každý volný čas se svým mazlíčkem, je třeba ho naučit, že musí vydržet sám a vy se za ním vždy vrátíte. A také, aby věděl, že když má povel zůstát, tak to musí udělat. Předejdete tím nehodám. 

ODPOČINEK - I při výcviku je třeba dbát na odpočinek. Štěně vás nedokáže stoprocentně vnímat celý den, potřebuje pořádně odpočívat a vstřebat informace.

SOCIALIZACE - Jedna z nejdůležitějších věcí ve výcviku psů. Každý potřebuje socializovat a zvykat si na okolní ruch. Pokud psa pořádně nesocializujete, může být plachý, nedůvěřivý a dokonce i pro své okolí nebezpečný. 

foto: unsplash.com/Kate Gu

 

Každý pes je originál a je třeba k němu tak přistupovat. Rozhodněte se, co všechno od psa očekáváte a věnujte tomu čas a trpělivost. Tato těžká práce vám bude odměněna poslušným psem, který vám nebude život komplikovat, ale zpříjemňovat.