Zapařená kůže: Jak vyřešit tento problém se srstí?

Datum:
21.7.2019 19:40
Autor:
Kateřina Lulkova

Léto, doba pro trávení pobytu u vody. V letních měsících si užívají plavání i naši čtyřnozí kamarádi. A tak se řada majitelů může setkat s problémem týkající se srsti, konkrétně se zapařenou kůží. Zde je třeba zmínit, že zde lze problému do značné míry předejít správnou a důkladnou prevencí.

Co způsobuje zapaření kůže u psa?

Psovi se zkrátka zapaří kůže pod mokrými chlupy. Jedná se zejména o inkriminovaná místa, tj. pod ušima, na krku, lících, stehnech i břiše. Objevit se může samozřejmě kdekoli, ale výše uvedená místa jsou nejčastěji postižena. I když se tento problém zpravidla objevuje v létě, setkat se s ním lze v průběhu celého roku, tak jako tak v zimě, když psi dovádí ve sněhu a jsou opět mokří.

Stejně tak to může být i negativní reakce na vnější cizopasníky, kdy se pes intenzivně a nadměrně drbe, až si vydrápe boláky, do kterých se dostane infekce a dojde k zanícení. Nečesaný pes se zplstnatělou srstí je taktéž vystaven riziku zapaření kůže. Zkrátka srst je zapařená a kůže nemůže správně dýchat. Častější je tento problém u psů s podsadou či hustou srstí.

Postižené místo poznáte dle toho, že na kůži jsou mokvající pupínky či červený flek, může být doprovázeno i ztrátou srsti.

Jak si adekvátně poradit s daným problémem?

Podstata tkví v tom, aby se dané místo vysušilo. Ideální je postižené místo vystříhat a zbavit tak chlupů, které můžou bránit úspěšné léčbě a následnému hojení. Zásadní je sušit, vysušit postižené místo za pomoci dezinfekčních prostředků, které vysušují. Je důležité, aby místo či ona rána přestala mokvat a mohla se hojit.

Záleží v tomto směru i na konkrétním jedinci a do jisté míry jeho imunitě. Někteří psi se s tímto problémem vypořádají snadno a rychle, u jiného chlupáče to může být o něco zdlouhavější proces v rámci léčby. Samozřejmostí je v době léčby zamezit psovi kontakt s vodou. Pokud by nedošlo ke zlepšení, je třeba vyhledat veterinární pomoc.

Prevencí lze problému předejít

Pokud máte psa s hustou srstí, s podsadou či jste se setkali s tímto problémem, tak věřte, že tomu lze poměrně snadno předejít. Je potřeba psa vždy řádně vysušit, aby srst mohla dýchat a nezapařila se. Nejlepší je samozřejmě použít fén pro úplné a účinné vysušení. V zimním období pomůže pobyt psa u topení, aby srst psa mohla dostatečně proschnout.