Zdravé střevo ovlivňuje délku života psa

Datum:
12.3.2020 08:21
Autor:
Jana Klouparová

 

Až si příště vzpomenete, že svému psímu miláčkovi „přilepšíte“ a dáte mu něco dobrého od stolu, vzpomeňte si na tento článek a nedělejte to. Lidská potrava pro psa není v žádném směru vhodná.

Poruchy trávícího systému a její příznaky

Ve chvíli, kdy se změní správné trávení nebo jeho rychlost, jakou potrava prochází zažívacím traktem psa, můžeme to označit jako poruchy trávícího systému. Některé příznaky sami dobře rozpoznáme a můžeme tak vyhledat zavčasu veterinárního lékaře. Patří mezi ně zvracení, průjem, změna chuti či nechuť k jídlu, nadýmání, kručení v žaludku, zácpa, apatie či deprese. Někdy však může porucha trávícího systému vyvolávat například i svědění kůže psa.

Potravinové alergie u psů

Nevhodně zvolené krmivo. Nemáme na mysli pouze to, že psovi nebudete dávat od stolu své jídlo, ale také to, že někteří psi, stejné jako lidé, mohou mít alergické reakce na určité složky v jejich potravě, které organismus psa nedokáže, nebo jen s obtížemi strávit. Jejich imunita si s tímto problémem neporadí a výsledkem jsou problémy s trávením. Nejčastější alergeny jsou pšenice, mléčné výrobky, ale také hovězí nebo kuřecí maso. Právě pravidelný průjem a další příznaky, vám napoví, že se něco děje.

Zdravotní problémy způsobující poruchy trávení

 

Ty jsou nejčastější a můžou se za nimi skrývat zánět a podráždění žaludku psa, zánět tenkého nebo tlustého střeva, přemnožené bakterie ve střevech vašeho psa, nebo také zánět slinivky břišní či nedostatek trávících enzymů.

 

Vnější vlivy

 

K poruchám trávení může docházet také z jiných důvodů, tzv. vnějších vlivý, kterými jsou stres. Ano, ten mohou mít i psi, kteří jsou citlivý na různé změny, hlasité zvuky, narušení osobního prostoru či stesk z oddělení od majitelů. Je dobré znát svého psa natolik, abychom dokázali alespoň většině stresů předcházet a dopřát mu tak klidnější a pohodovější život.