Zdravotní problém artritida

Datum:
6.1. 23:27
Autor:
Robert Panocha

Artritida může psům ztrpčit život. Projevuje se opuchnutím, bolestmi a ztuhnutím kloubů. Příčiny mohou souviset se zdravotními problémy jako je porucha vývoje či růstu (dysplazie kyčelního kloubu) nebo osteochondritida  (zánět kostí a chrupavky). Jde o zánětlivé bolestivé onemocnění  kloubů, zpravidla bakteriálního původu, které provází přítomnost výpotku v kloubní dutině. Vznik onemocnění může ovlivnit i dřívější zranění (natržení šlach).

K artritidě inklinují plemena psů se sklony k obezitě, která zatěžuje a namáhá klouby. Podobně jako u lidí se bolesti hlásí při změně počasí. Pro stanovení diagnózy musí pes podstoupit rentgen kloubů.

ánět kostí a chrupavky). Jde o zánětlivé bolestivé onemocnění  kloubů, zpravidla bakteriálního původu, které provází přítomnost výpotku v kloubní dutině. Vznik onemocnění může ovlivnit i dřívější zranění (natržení šlach).

 

Léčím, léčíš, léčíme  

 

Léčba artritidy spočívá v podávání nesteroidních protizánětlivých léčiv, které snižují otékání a bolestivost kloubů. U některých psů se přitom mohou projevit i vedlejší účinky jako je průjem anebo zvracení. Potíže  můžeme minimalizovat podáváme-li léčiva současně s potravou. Nejvhodnější lék stanoví zvěrolékař. Podávat psům léčiva, která běžně při bolesti polykají lidé je nebezpečné. Příkladně Ibuprofen může psům i při malých dávkách způsobit vředové onemocnění žaludku. S nežádoucími vedlejšími účinky je třeba počítat i v případě léčby kortikoidy. Podávání kortikoidních protizánětlivých léků (prednizon) se zpočátku projevuje jen zvýšenou chutí k jídlu a větší žíznivostí. Dlouhodobě se může dostavit ochabnutí svalů, ztráta srsti, sekundární infekce a v neposlední řadě i cukrovka. Vedlejší účinky léčby se dají minimalizovat tím, že zvířeti podáváme co nejnižší dávky léčiv s aplikací obden.

Co neztrácet ze zřetele?

 

Trápí-li našeho psa klouby, měli bychom bedlivě  hlídat jeho hmotnost, dopřát mu pravidelné lehké cvičení, a svědomitě ho chránit před prochladnutím. 

 

Alternativní medicína

 

Psům postiženým artritidou může od bolestí pomoci i alternativní medicína. V zahraničí se doporučuje aplikace široké škály homeopatik. Zeptat se na ně můžete svého zvěrolékaře. V domácích podmínkách můžeme vyzkoušet odvar z  Kostivalu. K prostředkům dostupným v každé kuchyni patří česnek přidávaný do potravy psa.   

 

 

 

 


Další články