Zívání – projev nemoci nebo jen nudy?

Datum:
27.2.2022 12:31
Autor:
Kateřina Veselá

 foto: pixabay.com/RogerMayhem

Tlama otevřená dokořán, hluboké nadechnutí, někdy i vypísknutí, a obava, že si tu sanici vykloubí. To je psí zívnutí. Proč ale vlastně zívají?

Záhada zívání není vysvětlena ani u lidí, takže u psů to nebude jiné. Dříve se myslelo, že člověk zívá, aby si okysličil unavený mozek. Ale nejde to dokázat, a tak si budeme na další studie muset počkat. Jiná teorie říká, že zívání pomáhá ochlazovat mozek, jelikož se často projevuje ve vytopených místnostech. Ale jestli je to pravda nikdo neví jistě. A u psů je to podobné. Nikdo vlastně přesně neví, proč psi zívají, ale pozorováním se zjistilo, že zívají v určitých situacích.

Únava a nuda

Samozřejmě první situací, která vás napadne je spánek. Stejně jako lidé, i psi si rádi zazívají před spaním či krátce po něm. Unavený mozek potřebuje více kyslíku a velkým nadechnutím, které zívnutí doprovází, se mu najednou dostane požehnaně. Stejně tak je to s nudou. Lidi zívají, když se nudí a pomalu upadají do letargie. Naši chlupatí kamarádi se také umí pořádně nudit a zívnutím si dodají alespoň trochu energie. Když už pro nic jiného, tak alespoň pro to, aby se otočili na druhý bok.

 

foto: pixabay.com/JackieLou DL

Stres

Pokud je ovšem zívání častější a opakuje se několikrát za sebou může to znamenat, že je váš pes ve stresu. Pravděpodobně si toho všimnete v situacích, kdy pes nebude unavený ani se nechystá spát. Spíše dává najevo, že se necítí komfortně a je pod tlakem. Často to bývá na cvičáku, kdy si stačí vyžádat pauzu nebo změnit aktivitu. Také se nemusí chlupáčovi líbit chování členů domácnosti nebo naopak nových lidí. Například, když děti věnují přílišnou pozornost čtyřnohému parťákovi nebo se potkáte s člověkem na ulici, ale psovi se nezamlouvá. Rozhodně je dobré tyto situace bedlivě pozorovat a včas zasáhnout. Pokud by totiž pokračovalo vše dál, mohlo by dojít k nežádoucím konfliktům a agresi.

Obrana

Dalším odpozorovaným faktem je, že psi zívají na obranu. Pokud potkají nepřítele či agresivního psa a nechtějí se pouštět do konfliktu, začnou zívat. Je to jeden z dalších znaků submisivity. Něco jako „nechci potíže, kámo“. Ukázalo se, že tento zívající uklidňující efekt opravdu funguje a zaznamenali ho i u divokých vlků. Ačkoli to vypadá spíše výhružně – ukázat všechny zuby – asi to má opravdu velký účinek a zachrání to psy před bitkou.

 

foto: pixabay.com/Duerken

Nakažlivost

Však to znáte, někdo vedle vás zívne a vás to „nakazí“ a musíte si zívnout taky, což zpozoruje další člověk, a tak všichni v místnosti zívají ve stejnou chvíli. Zívnutí je zcela podvědomé a nejsme schopni ho nijak ovlivnit, zastavit nebo si říct, kdy zívat budeme a kdy ne. Ale „nakažlivost“ je údajně způsobena odpozorováváním, je naučená – děti zívání "nechytnou" od rodičů, miminka zívají spontánně. A psi to mají stejně. Nakažlivost je opravdu věcí empatie a chlupáči se již domestikovali natolik, že se dokáží vcítit do svého milovaného člověka a napodobovat chování. Tak se nedivte, pokud jste právě zívli a váš pes taky. Není ve stresu, jen je na vás velmi napojen.

 

Takže se nemusíte bát, kromě nepohody, stresu a případné úzkosti, neukazuje zívání na nic nebezpečného a život ohrožujícího. Patří to prostě k životu lidskému i psímu a spadá to do dalších tajů přírody, které ještě nebyly vysvětleny. A schválně, kolikrát jste si během čtení tohoto článku zívli? Já mockrát!

Zdroj informací:

https://www.akc.org/expert-advice/lifestyle/why-do-dogs-yawn/

https://www.rover.com/blog/dog-yawning-decoded/