Zlomil si váš pejsek ocásek? Nezoufejte

Datum:
6.1.2019 23:27
Autor:
Robert Panocha

Především u velkých plemen k fraktuře ocasu dochází poměrně často. Nejčastěji postihuje labradorské retrívry. Jedná se však o poměrně banální zranění, ze kterého se váš miláček poměrně brzy zotaví.

Udržení stability a tělesné rovnováhy
Ocásek u pejsků plní hned několik funkcí najednou. Obzvláště pro štěňátka je skvělou hračkou. Snaží se ji dohonit, ale ona jako naschvál má vždy náskok. Hlavní úloha ocásku je však udržení stability a tělesné rovnováhy.

                                         

Ocásek slouží ke komunikaci
Další role ocásku je ryze komunikační. Jeho prostřednictvím pes vyjadřuje své emoce. Co u člověka zvládne tvář (smích, vyjádření hněvu, údivu, radosti), u hafanů zastává právě ocásek, se kterým s námi němá tvář svým způsobem rozmlouvá.

Co nám pejsek chce říct?
Stažený ocas značí podřízenost, pejsek s ocasem zdviženým bývá ostražitý, popřípadě připravený k útoku. Vrtěním ocásku zase pejsek vyjadřuje radost. Problém ovšem může nastat, když pejsek svým ocáskem vrtí tak silně, až naráží do okolních předmětů. To si ho pak může lehce zlomit.

                                        

Otevřená, nebo uzavřená fraktura
Frakturu ocasu si ale váš chlupáč může přivodit i jinými způsoby. Stačí ho nechtěně přivřít třeba do dveří auta a výsledkem je, ať již otevřená či uzavřená zlomenina. Tu na rozdíl od zlomeniny uzavřené laik jen těžko pozná.

Obraťte se na veterináře
V každé případě budete muset navštívit veterináře, který posoudí závažnost zranění. To se nikdy nepokoušejte napravit sami. Ani pejskovi nepodávejte žádné léky a masti. Mohli byste jeho stav ještě zhoršit.

Fixace a klidový režim
V případě otevřené zlomeniny odvezte pejska k veterináři okamžitě, v případě zlomeniny uzavřené na jeho transport k lékaři máte 24 hodin. Jinak se fraktura ocásku léčí stejně jako jakákoliv jiná fraktura, tedy fixací ocásku a klidovým režimem.

                                                     

Psi a amputace
V některých případech je nutné ocásek pejskovi odstranit, popřípadě jeho část. I s tím se pejsek poměrně rychle vyrovná. Rány na ocásku se rychle hojí, tzv. zacelují, většinou do dvou týdnů je pejsek v pořádku. Pes je obecně velmi přizpůsobivý tvor, psychickou újmu ze znetvoření mívají spíše páníčci než psi samotní.


Další články