Nečekaný dárek

Datum:
14.11.2014 18:15

Ohaři, čili stavěcí psi se používají při lovu k zajištění střelených zajíců nebo bažantů. Když najdou úlovek zaujímají typický postoj. Stojí ztuhle a napjatě s čenichem a ohonem vztyčeným ve směru nálezu. Na základě zděděné informace se tak pudově staví i necvičený pes. 

Ohaři patří k oblíbeným loveckým psům i u protinožců v daleké Austrálii. A právě tady se potvrdilo, že se dobře   vycvičený pes může naučit přátelskému chování i vůči jiným druhům zvířat. 

Leonie Allanová si při ranní procházce se svým desetiletým ohařem Rexem všimla u silnice mrtvé klokaní samice.  V okolí Torquay státu Victoria, kde klokani kličkují mezi auty nejde o nic neobvyklého. 

Odpoledne, když Leonie pracovala na zahradě zpozorovala, že se Rex postavil do typického postoje stavěcích ohařů. Nemohlo to znamenat nic jiného, než že něco našel. Hlavou jí proletěla myšlenka, že by mohlo jít o jedovatého hada. Když jí Rex složil k nohám klokaní mládě, prožívala ohromné překvapení. 

Vyčenichal je v kapse těla smrtelně zraněné matky,a přinesl je své paničce nezraněné a klidné. 

Bylo vidět, že se z nich stali kamarádi. Malý klokánek na psa bezstarostně vyskakoval a ten ho pečlivě a jemně olizoval. 

 Nečekaný dárek 

Klokánek dostal jméno Rex Junior. Paní Allanová se postarala, aby byl převezen do záchranné stanice Jirrahlinga. 

Ředitelka stanice Tendre Gordonová neskrývala obdiv nad tím, jak se Rex vůči mláděti usmrcené matky zachoval. Díky jeho laskavému a klidnému chování ho klokaní sirotek nepovažoval za nebezpečnou šelmu. 

„U klokaních mláďat, než se je podaří dostat do záchranné stanice často dochází k poranění, když zápasí s lidskými zachránci,“ nešetřila chválou na adresu psa ředitelka. 

Dobře vycvičený Rex se svým dílem zasloužil o to, že Rex Junior mohl do svých 18 měsíců bezpečně vyrůstat v záchranné a stanici odkud byl znovu vypuštěn do přírody.